طراحی تجهیزات پزشکی و ویژگی های آن

طراحی تجهیزات پزشکی یکی از حوزه های پر کار طراحی صنعتی در کشورمان است. خوشبختانه این حوزه سال ها است که به طور شناخته شده ای دنبال می شود و تاثیرا ت مطلوبی بر این بازار داشته است.

اما پروسه طراحی تجهیزات پزشکی از برخی جنبه ها با طراحی دیگر محصولات متمایز است:

1- استانداردهای متعدد و پیچیده: محصولات پزشکی جهت عرضه به بازار نیازمند دریافت گ.اهینامه های متعددی هستند، دریافت این گواهی ها ارتباط مستقیمی با کیفیت محصول و در نهایت طراحی صحیح آن دارد. انتخاب تجهیزات داخلی، انتخاب مواد و روش تولید، چیدمان قطعات و تاثیر اجزا بر یکدیگر در این فرایند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

2- ارگونومی و سهولت استفاده: ابزارهای پزشکی همچون هر ابزار حرفه ای دیگر ساعت ها توسط کاربران آن یعنی پزشکان به کار می روند، این موضوع تحلیل های دقیق ارگونومیک را بر روی محصول و به جهت سهولت استفاده طلب می کند.

3- دیدگاه پزشکان: پزشکان مانند بسیاری از صنوف دیگر گروه های حرفه ای خود را دارند، گروه هایی که شناخت روابط آن و فرهنگ غالب بر آن می تواند نقش بسزایی در ارائه محصولات به این صنف داشته باشد. بسیاری از محصولات علاقه مند به خرید تجهیزات جدید براساس توصیه همکاران خود هستند و همچنین به عنوان اصلی ترین کاربران این تجهیزات انتظارات ویژه از محصول دارند که لزوما باید دریافت و مورد نظر قرار گیرد.

4- بیمار به عنوان مصرف کننده خدمات: تمامی آنچه در روند طراحی یک محصول جدید رخ می دهد جهت رفع نیاز و خواست بیمار است. از همین رو بیمار و دیدگاه های او به عنوان حلقه آخر این زنجیره اهمیت بالایی دارد. هرچند برخی خواست های بیماران عجیب به نظر می رسد اما آگاهی از آنها و پوشش این ویژگی ها می تواند ی محصول را به موفقیت برساند. به طور مثال تحقیقات گروه ما در حوزه طراحی محصولات الکترونیک فیزیوتراپی نشان داد برخی بیماران ترجیح میدادند با دستگاه هایی که ابعاد بزرگ تریداشتند درمان شوند چراکه گمان می کردند این دستگاه ها عملکرد بهتری دارند.

5- خدمات و نگهداری: یکی از برتری های تولید کننده گان داخلی تجهیزات پزشکی نسبت به رقبای خارجی آنها امکان ارائه خدمات پس از فروش است. مارکز درمانی ترجیح می دهند پیش از خرید محصول از این موضوع که محصول تا چند سال گارانتی کامل تولیدکننده را خواهد داشت و در صورت خرابی با چه سرعتی تعمیرات صورت می پذیرند آگاه شوند. بنابراین امکان و سرعت تعمیر و نگهداری محصول در این حوزه اهمیت بالایی دارد.

6-هزینه: به مانند بسیاری دیگر از بازارها محصولات ایرانی با وجود کیفیت قابل قبولی که دارند با نمونه های ارزان قیمت چینی مقایسه می شوند و باید بتوانند در امر هزینه نیز بسیار مقرون به صرفه عمل کنند. انتخاب روش های تولید، مونتاژ و نگهداری مناسب می تواند این خواست را تا حد زیادی تامین کند.

 

خوشبختانه امروز و پس از 5 سال فعالیت حرفه ای گروهی بر حوزه طراحی تجهیزات پزشکی و همکاری با شرکت های معتبری چون صاایران، بهیار صنعت، نوین، امواج نگار، آرمان پویا و سبز بایومدیکالز خورسندیم که دانش گرانسنگی را برای عرضه به صنعت کشور پدید آورده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید